Uyku Evim Logo

En sağlıklı uyuma pozisyonları

Uyku pozisyonları

En sağlıklı uyuma pozisyonları

Hepimizin alışmış olduğu bir yatma pozisyonu vardır. Peki en doğru yatma şekli hangisi ?

Hepimizin favori bir uyuma şekli olabilir veya ara sıra değişiklik yapıyor olabilirsiniz. Hamile kaldığınızda veya bazı sağlık sorunlarınız oluştuğunda, uyku şekliniz bazen değişebilir. Bu durumlarda, uyku duruşunuzu doğru bir şekilde ayarlamak, uyandığınızda hissedeceğiniz şekilde büyük bir fark yaratabilir. 

Yüz üstü mü uyuyorsunuz ?

İnsanların yaklaşık %7’si yüz üstü uyuyor. Fakat bu şekilde uyumak nefes yolunuzdaki etli engelleri kaydırarak horlamanızı kolaylaştırabilir.

Yüz üstü uyurken boynunuz ve omurganız nötr konumda değildir. Bu boyun ve sırt ağrısına neden olabilir. Bu şekilde uyumak sinirlere baskı yapabilir. Ayrıca uyuşma, karıncalanma ve sinir ağrısına neden olabilir.

Eğer sizde bu şekilde uyuyorsanız başka bir uyku pozisyonu seçmek daha kaliteli uyumanızı sağlayabilir ama bundan vazgeçemiyorsanız alnınızı yastığınıza dayayarak uyumayı deneyebilirsiniz, böylece başınız ve omurganız nötr bir pozisyonda kalır ve nefes alacak alanınız olur.

Sırt üstü uyuyorsanız..

Sırt üstü uyumanın da avantajları ve dezavantajları vardır.

Kötü haberlerle başlayalım. Sırt üstü uyuyan bazı insanlar bel ağrısı yaşayabilir. Ayrıca mevcut sırt ağrısını daha da kötüleştirebilir, bu nedenle bel ağrısı için en iyi uyku pozisyonu değildir. Horlama veya uyku apnesinden şikayetçiyseniz, sırt üstü uyumak da bu durumları ağırlaştırabilir. Kadınlar geç gebelikte bu pozisyondan kaçınmalıdır.

Fakat bu uyku şeklinin avantajlarıda vardır. Başınız, boynunuz ve omurganız nötr bir konumdadır, bu nedenle boyun ağrısı yaşama olasılığınız daha düşüktür. Küçük bir yastıkla başınızın hafifçe kaldırılmasıyla sırt üstü uyumak, mide ekşimesi için en iyi uyku pozisyonu olarak kabul edilir.

Yana yatarak uyumak..

Yan uyku pozisyonu en popüler olanıdır. Bilim adamları tarafından yanal uyku pozisyonu olarak da bilinir.

Bu pozisyon hormalayı azaltacağından dolayı horlayanlar için ideal olabilir. Bazı eklem iltihabı bulunan hastalarda, yan yatarak uyumak ağrıya sebebiyet verebilir. Kıvrılmak da derin nefes almanızı engelleyebilir, çünkü bu şekilde uyumak diyaframınızı kısıtlayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınızı yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz..

Alışveriş sepetim